Czym jest BLIK?

BLIK to nowoczesny system płatności mobilnych, który został wprowadzony na polski rynek w 2015 roku. Jest to rozwiązanie umożliwiające dokonywanie płatności bezgotówkowych za pomocą smartfona, bez konieczności posiadania karty płatniczej. BLIK jest wynikiem współpracy kilku największych banków w Polsce, które postanowiły stworzyć wspólną platformę płatniczą, aby ułatwić klientom codzienne transakcje finansowe.

Historia i rozwój BLIK

Początki systemu

System BLIK został uruchomiony w lutym 2015 roku przez Polski Standard Płatności (PSP), konsorcjum założone przez sześć największych banków w Polsce: Alior Bank, Bank Millennium, Bank Zachodni WBK (obecnie Santander Bank Polska), ING Bank Śląski, mBank oraz PKO Bank Polski. Celem było stworzenie jednolitego systemu płatności mobilnych, który mógłby konkurować z międzynarodowymi gigantami, takimi jak Visa czy Mastercard.

Rozwój i ekspansja

Od momentu uruchomienia, BLIK szybko zyskał popularność wśród użytkowników. W ciągu pierwszego roku działania systemu, liczba transakcji przekroczyła milion. W kolejnych latach liczba ta rosła wykładniczo, a BLIK stał się jednym z najczęściej używanych systemów płatności mobilnych w Polsce. W 2020 roku liczba transakcji przekroczyła 350 milionów, co świadczy o ogromnym zaufaniu, jakim darzą go użytkownicy.

Funkcjonalności BLIK

Płatności w sklepach stacjonarnych i internetowych

Jedną z głównych funkcji BLIK jest możliwość dokonywania płatności w sklepach stacjonarnych oraz internetowych. W przypadku sklepów stacjonarnych, użytkownik generuje jednorazowy kod BLIK w aplikacji mobilnej swojego banku, który następnie wprowadza na terminalu płatniczym. W sklepach internetowych proces jest podobny – użytkownik wprowadza kod BLIK na stronie płatności, a następnie potwierdza transakcję w aplikacji mobilnej.

Wypłaty z bankomatów

BLIK umożliwia również wypłaty gotówki z bankomatów bez użycia karty płatniczej. Wystarczy, że użytkownik wygeneruje kod BLIK w aplikacji mobilnej, a następnie wprowadzi go na ekranie bankomatu. Po potwierdzeniu transakcji w aplikacji, bankomat wypłaci żądaną kwotę.

Przelewy na telefon

Kolejną funkcjonalnością BLIK jest możliwość wykonywania przelewów na numer telefonu. Użytkownik może przelać środki na konto odbiorcy, znając jedynie jego numer telefonu, bez konieczności podawania numeru konta bankowego. Przelewy te są realizowane natychmiastowo, co czyni je wygodnym rozwiązaniem w sytuacjach, gdy potrzebna jest szybka wymiana środków.

Zalety i wady BLIK

Zalety

  • Wygoda: BLIK umożliwia dokonywanie płatności bez konieczności noszenia przy sobie karty płatniczej. Wystarczy smartfon z zainstalowaną aplikacją mobilną banku.
  • Szybkość: Transakcje BLIK są realizowane natychmiastowo, co jest szczególnie przydatne w przypadku przelewów na telefon.
  • Bezpieczeństwo: Każda transakcja BLIK musi być potwierdzona w aplikacji mobilnej, co minimalizuje ryzyko nieautoryzowanych operacji.
  • Dostępność: BLIK jest dostępny w większości banków w Polsce, co sprawia, że jest szeroko akceptowany zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych.

Wady

  • Ograniczona dostępność za granicą: BLIK jest systemem płatności lokalnym, co oznacza, że jego użycie za granicą może być ograniczone.
  • Wymaga dostępu do internetu: Aby korzystać z BLIK, użytkownik musi mieć dostęp do internetu, co może być problematyczne w miejscach o słabym zasięgu.
  • Uzależnienie od smartfona: BLIK wymaga posiadania smartfona z zainstalowaną aplikacją mobilną banku, co może być problematyczne dla osób starszych lub mniej zaznajomionych z nowymi technologiami.

Przyszłość BLIK

Plany rozwoju

Polski Standard Płatności nieustannie pracuje nad rozwojem i udoskonaleniem systemu BLIK. W planach jest wprowadzenie nowych funkcjonalności, takich jak płatności zbliżeniowe, które umożliwią dokonywanie transakcji bez konieczności wprowadzania kodu BLIK. Ponadto, PSP planuje ekspansję na rynki zagraniczne, co pozwoli użytkownikom korzystać z BLIK również poza granicami Polski.

Integracja z innymi systemami

W przyszłości możliwa jest również integracja BLIK z innymi systemami płatności mobilnych, co pozwoli na jeszcze większą wygodę i elastyczność w dokonywaniu transakcji. Dzięki temu użytkownicy będą mogli korzystać z BLIK w jeszcze szerszym zakresie, zarówno w kraju, jak i za granicą.

Podsumowanie

BLIK to innowacyjny system płatności mobilnych, który zrewolucjonizował sposób dokonywania transakcji bezgotówkowych w Polsce. Dzięki swojej wygodzie, szybkości i bezpieczeństwu, zyskał ogromną popularność wśród użytkowników. Pomimo pewnych ograniczeń, takich jak ograniczona dostępność za granicą czy uzależnienie od smartfona, BLIK ma przed sobą świetlaną przyszłość. Plany rozwoju i ekspansji na rynki zagraniczne oraz integracja z innymi systemami płatności mobilnych sprawiają, że BLIK ma szansę stać się jeszcze bardziej powszechnym i wszechstronnym narzędziem płatniczym.